Ořechové krémy

Denisa
Základ Deniraw dortíků jsou ořechové krémy (kešu, mandle, pistáciové a lískové oříšky). Pokud máte alergii je možné dortík připravit i bez ořechů.

Kešu

Jsou semena tropického ledvinovníku. Mají vysoký obsah nenasycených mastných kyselin. Kešu oříšky jsou zdrojem hořčíku, zinku a železa. Obsahují vitamíny skupiny B, vitamin E a K.Podle lidových doporučení oříšky kešu posilují zuby, dásně, kůži, sliznice, oči a nervovou soustavu. Jejich konzumace podporuje myšlení, zmírňuje nervozitu, napětí a únavu i podrážděný žaludek.

Mandle

Jsou semena mandloně obecné. Rozlišujeme mandle sladké, určené k běžné konzumaci a výrobě mandlového oleje a mandle hořké, které se využívají na dochucení pokrmů, ale pouze v malém množství.
Mandle obsahují velké množství tuků a vlákniny a menší množství cukrů a bílkovin. Je v nich také hořčík, draslík, železo a zinek a hodně vlákniny. Mají přibližně dvojnásobek vápníku než syrové mléko – 246 mg/100 g (mléko 124 mg/100 g), ale jeho využitelnost je oproti mléčným výrobkům nižší. Podle lidových doporučení mandle pomáhají při kožních a nervových problémech, zlepšují kvalitu vlasů i nehtů, chrání srdce, cévy a zubní sklovinu.

Pistáciové oříšky

Pistácie mají nejvyšší obsah železa – obsahují 3,9 mg/100 g (pro srovnání např. vepřové maso 0,5 mg/100 g, hovězí maso 1,8 mg/100 g, kuřecí maso 2,6 mg/100 g a telecí maso 4,8 mg/100 g), a naopak nejméně kalorií. Jsou vydatným zdrojem nenasycených mastných kyselin a bílkovin. Nacházejí se v nich i vitamíny A, B a E, obsahují draslík a vitamín B1 – thiamin.
Dle lidového léčení prospívají imunitnímu, nervovému i cévnímu systému, podporují intelekt a zlepšují náladu. Podle tradiční čínské medicíny čistí krev.

Lískový ořech

Lískové oříšky jsou velmi známý a oblíbený druh ořechů v Evropě, především u dětí. Jsou výborné, lehce nasládlé a plné hodnotných živin. Jsou loupané za studena a nejsou nijak jinak tepelně zpracované, tudíž si uchovávají komplexní a vyvážený poměr všech užitečných látek. Dodávají tělu potřebnou energii, jsou tedy velmi oblíbené např. u sportovců.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*POVINNÉ