Na zamyšlení

Denisa
Sdílím pokračování zajímavé příručku od Lukáše Příbramského, která v jednotlivých bodech ukazuje, jak každý z nás může přispívat k lepšímu prostředí na naší planetě. Nejde o to, abychom začali ihned plnit vše, co se tu píše. Spíš se můžeme zaměřit na pár bodů a ty se snažit aplikovat do běžného života a postupně přidávat další. Protože i malá změna je velká změna. Já osobně používám skleněnou láhev (teda pokud na ní nezapomenu :D), snažím se nakupovat jen to, co opravdu potřebuju, třídím odpad (nejlepší je ho vůbec nevytvářet), někdy nakupuji i v bezobalovém obchodě, kde je příjemná atmosféra, přes léto si suším bylinky, houby, mrazím ovoce, zeleninu, …

Nekupuju jednorázové žiletky

Kdo z nás se nepotřebuje holit? Čas od času všichni bez rozdílu, ale jednorázové, i výměnné žiletky nejsou to ideální řešení, i přestože to v reklamě vypadá skvěle, je to rychlé a jednoduché. Spousta z nás tento zvyk přebrala od rodičů, čest výjimkám, ale stále jde o produkci odpadu ve velké míře, který není lehké recyklovat (nikdo za Vás neoddělí žiletky od plastu). Pokud umíte počítat, tak je to i velmi nákladné, a pojí se s tím další odpad v podobě různých pěn a gelů.

Holit se však chceme (nemusíme 😀 ), takže naspořte si na holící strojek/epilátor, který nestojí více, než náklad za žiletky na celý rok (zejména u mužů), zároveň Vás dobře oholí, a jeho žiletky vydrží pravidelné použití až 2 roky bez výměny.

Kupuju kapesníky v krabici

Dlouho jsem dělal chybu v tom, že jsem kupoval kapesníčky v balení 10x10ks i domů pro běžnou potřebu. Přitom je to na doma úplně zbytečné, zejména, když máte rýmu. Plast balí 10 kapesníků, kde je dalších 10 balení zase obaleno plastem. Tyhle balení si nechte do batohu/bundy/kabelky. Na doma, a při nemoci, si kupte klasickou krabičku s kapesníky, kde jich je mnoho, a jsou v papírové krabici. Stačí si je rozmístit správně po bytě 😉

Nekupuju kosmetiku v tlakových nádobách

Deodoranty ve spreji, pěny ve spreji, laky ve spreji, ale i impregnace. Víte co mají všechno společné krom toho, že jsou v plechu? Jsou to tlakové nádoby, a nepatří ani do popelnice na kov, natož do běžného odpadu. Správně se mají donést do sběrného dvora, jenže kdo tam má neustále chodit. Proto doporučuji kupovat tyto výrobky co nejméně.

Občas se tomuto nákupu nevyhnete, proto je dobré mít separátní nádobu, kde je budete skladovat, a pak ji plnou odnést s ostatními věcmi, které patří na sběrný dvůr (větší baterie, zářivky, šetřící žárovky, elektronika, koberce, peřiny).

Nekupuju zbytečnou kosmetiku

Opravdu dámy potřebujete krém na ráno, odpoledne, večer a noc? Přeháním 🙂 ale muži mají často zdravý přístup ke kosmetice, stačí jim málo, a to je občas dobře.

Kosmetika je jeden z největších producentů plastového odpadu, a složitě se to vnímá, poněvadž kartáček, šampon, krém atd., Vám nějaký měsíc vydrží, ale víte kolik jste toho už za ty roky vyhodili?
Často Vám stačí jeden kvalitní krém na vše (Nivea v plechu, či kokosový olej), stejně si můžete koupit kosmetické tyčinky (do uší :), které jsou kompletně z bavlny. Vlasové produkty jsou často v hliníkových obalech, zkuste je.
A hříšná myšlenka pro ženy, voda a mýdlo umyjí vše, a následný krém zajistí, že pokožka nebude suchá, a nepotřebujete žádné odličovače, pleťové vody a vaty. Dobře také funguje kokosový olej, a je ve sklenici. A ještě hříšnější myšlenka je, že méně je více. Méně makeupu, rtěnky a lakovaných nehtů chlapům nevadí, právě naopak 😉

Kupuju větší balení, kde to lze

Fakta – větší balení vydrží déle a je levnější. Obal, který následně vyhodíte je možná větší, ale vyhodíte ho méně, než při pravidelném nákupu malých balení. Zároveň podporujete výrobce a prodejce v tom, aby větší balení nabízel = má odbyt.
Nejde pouze o drogerii (velký krém, velký prací přášek..) a koupelnu (kapesníky, toaletní papír..), ale také o jídlo. Možná je snazší popadnout v obchodě šunku, sýr, nebo pomazánku v regálu, ale všechna tato malá balení, kterými je zaplavený regál, akorát produkují další odpad. Jděte k pultu, kontakt s člověkem Vám neublíží 😉
Subjektivně můžete mít pocit, že malá zbytečná balení produktů v obchodech neubývají, ale pro obchod jsou důležitá čísla, ne dojmy. Tím, co kupujute, říkáte obchodům, co chcete, a čím víc lidí takto jedná, tím větší to má vliv. Stačí vytrvat.

Nakupuju v online marketu

Toto je pro některé z nás také výzva, zejména, pokud jste zvyklý nakupovat v menším množství, podle toho, co zrovna potřebujete. Nicméně fakta jsou taková, že dva nejlepší prodejci, Rohlík a Košík, Vám nákupy přivezou v papírových taškách, bez zbytečného plastu, a snaží se s plastovými obaly bojovat.

Pokud umíte plánovat nákupy, a provádíte je ve větším objemu na týden dopředu, tak rozhodně využijte online marketu. Ušetříte oproti kamennému obchodu, nemusíte se starat o tašky a pytlíky, a čas můžete věnovat na jiné činnosti 😉

Přemýšlím na svým odpadem

• Víte co, a jak, se kam vyhazuje? Možná Vás překvapí, že obaly od vajec, ruličky od toaleťáku, či posmrkané kapesníky do odpadu na papír nepatří. Stejně jako nepatří použitý olej do umyvadla, či do záchoda. Na Internetu poskytují široké info třeba Pražské služby, a je to často i na samotné popelnici.

• Pokud jste z Prahy, tak Váš běžný odpad bude nejpravděpodobněji spálen, ale řekněme si narovinu, je to důvod proč nepřejít na EKO pytle na odpadky? Místo klasických pytlů jsou kompostovatelné, což znamená, že pokud si to někdo dovolí hodit na skládku, tak do roka a do dne se ten pytel rozpadne, narozdíl od běžného plastového.

• Máte koš na plast? Dáváte do něj pytel na plast nebo igelitku? Plast k plastu? Hodíte ho do žluté popelnice? Dává vám to smysl?
Ono často stačí vzít koš a prostě ho do popelnice vysypat, a nepotřebujete k tomu žádný pytel nebo igelitku. Stejně to musí v třídírně roztrhnout! Když už, tak použijte igelitku, která je děravá, a nelze ji nadále používat.
Podobné je to s papírem, ale tam můžete použít papírovou tašku, které se nyní hojně používají.

• Porouchala se Vám televize, reproduktory, mikrovlnka, pračka, fén? Přemýšlejte nad tím, zda je možné takové zařízení opravit (zejména lednice a pračky), či někomu darovat, než ho “vyhodíte”. A když už jste si jistí, že to prostě nepoběží a nikdo to nechce, tak mějte na paměti, že to patří na sběrný dvůr, ne k popelnici.
Malá zařízení lze vyhodit do speciálních popelnic po Praze na elektroniku, i zanechat k recyklaci v obchodech jako Datart. Tyto obchody jsou navíc povinny (pokud u nich nakoupíte) odvézt Vaše velká zařízení. To znamená, že pokud se Vám porouchá lednička, a Vy koupíte novou, tak prodejce ji odveze a zpracuje. Lze to domluvit i s mnoha e-shopy.

Proč to dělám?

Proč vlastně celou příručku píšu? Není to pouze o tom zamyslet se nad vlastní spotřebou, či být eko, ale o používání mozku a matematice. Všechny ty obaly, plasty, jednoduchosti a jednorázovky musí někdo zaplatit, a ten kdo to platí jste Vy.

Nejlepší odpad je ten, který nevznikne, nejen proto, že pak není třeba vynakládat energii na jeho recyklaci, či zničení, ale proto, že to nemusíte platit. Platíte výrobci veškeré obaly, které si s produktem kupujete, a platíte za popelnice a svoz. Druhého se nezbavíte, ale s tím prvním můžete pracovat. Mnoho výrobců na názory spotřebitele nehledí, na co hledí jsou prodeje, a ty určuje Vaše peněženka.

Nechcete si radši za ty peníze koupit něco, co Vás baví? Pokud jste empatičtí, nechcete za ty peníze koupit něco někomu, aby měl radost?. Já si zajdu na fajnové jídlo do restaurace, co chcete Vy? 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*POVINNÉ