Mála změna velká změna

Denisa
Objevila jsem zajímavou příručku od Lukáše Příbramského, která v jednotlivých bodech ukazuje, jak každý z nás může přispívat k lepšímu prostředí na naší planetě. Nejde o to, abychom začali ihned plnit vše, co se tu píše. Spíš se můžeme zaměřit na pár bodů a ty se snažit aplikovat do běžného života a postupně přidávat další. Protože i malá změna je velká změna. Já osobně používám skleněnou láhev (teda pokud na ní nezapomenu :D), snažím se nakupovat jen to, co opravdu potřebuju, třídím odpad (nejlepší je ho vůbec nevytvářet), někdy nakupuji i v bezobalovém obchodě, kde je příjemná atmosféra, přes léto si suším bylinky, houby, mrazím ovoce, zeleninu, …

1) Vždy mám tašku (igelitku, plátěnou, jakoukoli) u sebe.

V kabelce, batohu, kapse od bundy, v čemkoliv co nosím. Není to tak těžké, vždyť jich určitě máte dost z minula 😉 Je to o zvyku, jako všechny body v této příručce. Vsadím se, že se jich doma válí aspoň 10.

2) Mikrotenové pytlíky na zeleninu používám vícekrát.

Fakt! Vydrží víc, než se zdá, určitě jich taky máte dost, a když ne, pořiďte si něco jako Frusack. A klidně si nechte jeden pytlík bokem čistě na pečivo, přeci jen to nechcete míchat se zeleninou 😉

3) Kupuju ovoce a zeleninu bez zbytečného obalu.

Opravdu potřebujete rajčata v plastový krabičce? Musíte si dávat banán do pytlíku? Je nutný kupovat mrkev zabalenou v plastu? Zelenina a ovoce už mají obal, vemte si vlastní pytlíky, pokud kupujete větší množství, a potřebujete ho zvážit 😉

4) Používám v supermarketu pulty.

Uzeniny a sýry jsou zdrojem mnoha plastového odpadu. Co si místo těch 100g šunky v plastu, co stejně sníte za 2 dny max, radši vzít šunku u pultu ve větším množství?
Na pultu máte už psané výrobce, a složení Vám na požádání vyjedou, je totiž na etiketě s cenou.

5) Kupuju mlékařské produkty v Tetrapacku.

Recyklace Tetrapacku sice není žádná výhra, ale aspoň omezíte plast. Smetany a mléka si bez problémů v Tetrapacku koupíte, a popelnice na Tetrapack jsou na mnoha místech (oranžová). Druhá možnost je sklo, které můžete použít na něco jiného 😉

6) Kupuju si máslo nebo Lučinu, apod.

Co si radši místo těch margarínů a pomazánek v mnoha plastových (a malých) krabičkách radši koupit něco, co je v jednoduchém obalu? Máslo je nakonec doopravdy prospěšné, a s lučinou a podobnými sýry si můžete udělat skvělé domácí pomazánky během 10 minut.

7) Nekupuju zbytečné půl litrovky a prostě PETky obecně.

Vážně potřebujete vodu v PETce na doma? Testy vodovodu v Praze prokázali, že máme kvalitní vodu, ale je pravda, že ne vše vyčistíme. Skvělá alternativa je uhlíkový filtr, který zachytí vše. Konvice na vodu s ním koupíte taky bez problémů.
No a když už fakt máte chuť na tu Colu nebo Fantu, tak zauvažujte, zda radši nekoupit plech (jsou na něj popelnice a vyrábí se z něj znovu plechovky, fakt!), či tu láhev aspoň ještě nějakou dobu používejte, třeba na vodu do batohu, žízeň nikdy nespí, a vy si nemusíte kupovat vodu v další PETce.

8) Kupuju si lahváče nebo jdu na točený (i víno).

Tohle je nejvíc eko, a nejlépe to tak chutná 🙂 Taky stáčené víno u vinaře bude lepší, než ta flaška za 80,- z Alberta.

9) Plechovka je dobrá, kupuju je radši než plast.

Máte blízko popelnici na plech a kov (šedá barva)? Kupujte klidně věci v plechovkách, vyrábí se z nich pak věci nové (plechovky). Tetrapack je na recyklaci obtížný, a plastu je prostě moc. Plechovka není špatná, pokud ji vyhodíte do správné popelnice, přímo naopak.

10) Chodím s vlastním hrnkem na kafe

Jste jeden z lidí, co si kafe furt kupuje sebou? Chodíte na dobré kafe na trh? Tak si kupte vlastní hrnek na kafe. Všechny řetězce kaváren ho nabízí, a je to investice za cca dvě stovky a více. Jednorázové kelímky recyklovat nelze. Kavárny i stánky dost často dají slevu, a zákon jim již umožňuje tuto praxi.

Moudří si dají kafe v práci, přímo v kavárně, nebo doma z pákového, či automatického kávovaru. Pokud opravdu chcete zlo jménem kapsle, tak si aspoň kupte Nespresso, jehož kapsle vrátíte do jejich obchodu, a oni z toho vyrobí novou věc (teď například české nože Rybička :).

Nejhorší kapsle je plastová kapsle! Lze koupit praktickou kapsli, kterou můžete doplňovat dokola, pokud už máte kapslový kávovar doma.

11) Nekupuju zbytečné jídlo

Co to vlastně znamená? Znamená to, že přemýšlím nad tím, co kupuju. Opravdu musím mít nejnovější tyčinku od Ferrera? Chipsy od Lays? Smoothie v plastovém kelímku, a další prkotiny, co vymýšlí marketingová oddělení výrobců? Není přece lepší si skočit na něco dobrého do cukrárny? 🙂

Problém není recyklace, problém je spotřeba, a pochopení, že nepotřebuju všechno. Brčko taky nezmění chuť Vašeho nápoje. Někdy je lepší vrátit některé věci zpátky do regálu.

12) Kupuju klasický mýdlo, voňavý mýdlo.

Opravdu potřebujete tekuté mýdlo v plastové krabici? Klasické mýdlo je fajn na ruce i domácí hygienu, a není po něm tak suchá pokožka. Mýdlo je fajn, fakt, používejte ho radši místo sprcháčů a tekutých mýdel. Zkuste se schválně zamyslet, kolik Vás doma je, a kolik toho spotřebujete na sprchování a umývání rukou. Mýdlo je jen v papírovém obalu.

13) Zkouším bambusový kartáček.

Dneska stojí stejně jako běžný plastový, tak proč do toho nejít? Aspoň to zkuste, rozdíl je jen v materiálu rukojeti, když Vám to sedne, tak ok, když ne, tak se vraťte ke klasice. Zbavit se plastu v koupelně je nejtěžší. Drogerie obecně tvoří velké množství plastu.

14) Nekupuju zbytečnou kosmetiku

Opravdu dámy potřebujete krém na ráno, odpoledne, večer a noc? Přeháním 🙂 ale muži mají často zdravý přístup ke kosmetice, stačí jim málo, a to je dobře.

Kosmetika je jeden z největších producentů plastového odpadu, a složitě se to vnímá, poněvadž kartáček, šampon, krém atd., Vám nějaký měsíc vydrží, ale víte kolik jste toho už za ty roky vyhodili?
Často Vám stačí jeden kvalitní krém na vše (Nivea v plechu), stejně jako si můžete koupit kosmetické tyčinky (do uší :), které jsou kompletně z bavlny, vlasové produkty jsou často i v hliníkových obalech.

A hříšná myšlenka pro ženy, voda a mýdlo umyjí vše, a následný krém zajistí, že pokožka nebude suchá, a nepotřebujete žádné odličovače, pleťové vody a vaty. A ještě hříšnější myšlenka je, že méně je více. Méně makeupu, rtěnky a lakovaných nehtů chlapům nevadí, právě naopak 😉

15) Přemýšlím na svým odpadem

• Víte co, a jak, se kam vyhazuje? Možná Vás překvapí, že obaly od vajec, ruličky od toaleťáku, či posmrkané kapesníky do odpadu na papír nepatří. Stejně jako nepatří použitý olej do umyvadla, či do záchoda. Na Internetu poskytují široké info třeba Pražské služby, a je to často i na samotné popelnici.

• Pokud jste z Prahy, tak Váš běžný odpad bude nejpravděpodobněji spálen, ale řekněme si narovinu, je to důvod proč nepřejít na EKO pytle na odpadky? Místo klasických pytlů jsou kompostovatelné, což znamená, že pokud si to někdo dovolí hodit na skládku, tak do roka a do dne se ten pytel rozpadne, narozdíl od běžného plastového.

• Máte koš na plast? Dáváte do něj pytel na plast nebo igelitku? Plast k plastu? Hodíte ho do žluté popelnice? Dává vám to smysl?
Ono často stačí vzít koš a prostě ho do popelnice vysypat, a nepotřebujete k tomu žádný pytel nebo igelitku. Stejně to musí v třídírně roztrhnout! Když už, tak použijte igelitku, která je děravá, a nelze ji nadále používat.
Podobné je to s papírem, ale tam můžete použít papírovou tašku, které se nyní hojně používají.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*POVINNÉ